5 مشخصه یک UAS که باید پیش از خرید آنها در نظر بگیرید
31 اکتبر

5 مشخصه یک UAS که باید پیش از خرید آنها در نظر بگیرید

UAV ~ UAS ~ RPAS ~ Drone ~ پهپاد ~ پرنده هدایت پذیر از دور

فناوری ها و فنون فضایی با سرعت نمایی به رشد خود ادامه می دهند و در عین حال پتانسیل اختلال قابل توجهی نیز دارند. سامانه های هوایی بدون سرنشین در کلاس نقشه برداری (UAS ها یا پهپادها) از این قاعده مستثنی نیستند. در بازنگری تعداد کثیر تولیدکنندگان UAS در بازار، فراوانی گزینه های در دسترس می توانند کمی غافلگیر کننده به نظر برسند. این راهنما بر 5 مشخصه برتری که پیش از خرید یک UAS باید در نظر داشته باشید تاکید می کند.

5 مشخصه اصلی یک پهپاد نقشه برداری

5 مشخصه اصلی یک پهپاد نقشه برداری

1. دقت

دقت توصیه شده به طور مستقیم با نوع نقشه برداری مورد نیاز، همبسته است. دقت ها را می توان در دو رسته مطلق یا نسبی طبقه بندی نمود. دقت های مطلق (یا کلی) به درجه همبستگی یک نقطه روی نقشه با یک نقطه ثابت شناخته شده در یک فضای مختصاتی کلی (جهانی) اشاره دارد، در حالی که دقت های نسبی (یا محلی) را بر مبنای میزان همبستگی همان نقطه با سایر نقاط از همان شبکه می توان تعریف کرد. پروژه های بزرگ مقیاس نیازمند دقت های مطلق بسیار کوچکی هستند، که به پروژه اجازه گره خوردن به یک سیستم مختصاتی برای آنالیزهای بعدی را می دهد. برای پروژه های کوچک تر، دقت نسبی برای دست یابی به اهداف در ارتباط با محصولات خروجی، کافی خواهد بود. بکارگیری فناوری های مرتبط با سیستم تعیین موقعیت جهانی (GPS) به منظور به دست آوردن موقعیت مکانی نقاط کنترل زمینی معلوم (GCPs) هر دو دقت نسبی و مطلق پروژه را بسیار افزایش خواهد داد. اطمینان حاصل نمایید که مجموعه نرم افزاری و یا طرح پروازی شما اجازه استفاده از نقاط کنترل زمینی را می دهد و یا این امکان وجود دارد که در صورت بروز شرایط خاص، تغییراتی را در برنامه ایجاد نمود.

2. سنجنده

اکثر UAS های موجود در بازار با یک دوربین تجهیز شده اند. این سنجنده همراه، تاثیر مستقیمی بر کیفیت محصولات خروجی شما نظیر مدل های ارتفاعی رقومی (DEMs) و تصاویر قائم موزاییک شده (اورتوموزاییک) دارد. پارامترهای مربوط به سنجنده که باید در نظر داشت عبارتند از:

  • اندازه سنسور: هر چه سنسور یا سنجنده بزرگتر باشد بهتر است. سنجنده های بزرگتر امکان بهبود قدرت تفکیک و عملکرد استوار در هر شرایطی را فراهم می سازند.
  • زاویه دید (FOV): زاویه دید بزرگتر در کاربردهای فتوگرامتری بسیار سودمند است، چرا که اجازه ی هم پوشانی بیشتر در تصاویر را داده و دقت بیشتری را در پروسه نقشه برداری سه بعدی فراهم می آورد.
  • امکان ارتقا یافتن: سنجنده های متفاوت اجازه به کارگیری راه حل های مختلفی را می دهند. به عنوان مثال، تولید UAS های سازگار با سنجنده های Lidar افزایش یافته است، که امکان به دست آوردن ابر نقطه مناطق را در نصف زمان صرف شده توسط لیزر اسکنر زمینی فراهم می آورد. قابلیت ارتقا، امکان استفاده از تکنیک های مکانی اضافی را به منظور بهبود دقت نقشه برداری و کیفیت بصری سازی داده، ایجاد می کند.

3. پهپادهای دارای بال ثابت در مقابل پهپادهای مالتی روتور (هلیکوپتری = پره های چرخان)

مزایا و معایبی را می توان در ارتباط با هر دو نوع بال در UAS ها برشمرد. UAS های دارای بال ثابت پوشش دهی مناطق بزرگتر را امکان پذیر می سازند، پایداری یا مداوت پروازی بیشتری را عرضه می کنند، و پرواز با سرعت بیشتر را تسهیل می نمایند، در مقابل، اشکالات مرتبط با آنها شامل نیاز به آموزش راهبر، هزینه اولیه بالا، و مقدار فضای مورد نیاز بیش از اندازه برای بلند شدن و به زمین نشستن است. سامانه های هلیکوپتری نمی توانند با زمان پرواز UAS های دارای بال ثابت رقابت کنند، ولی به خوبی اجازه کنترل دوربین را می دهند، سرمایه گذاری اولیه کمی نیاز دارند و برای به پرواز در آوردن نیازمند آموزش اندکی هستند.

4. سهوت در استفاده

منحنی یادگیری برای به پرواز در آوردن یک پهپاد نقشه برداری و پردازش داده ها، می توانند کارایی اولیه گردش کاری شما، از پرواز تا ارسال محصولات خروجی با کیفیت بالا را، به شدت تحت تاثیر قرار دهند. نسخه های آزمایشی رایگان بسته های نرم افزاری پردازشی برای بسیاری از پهپادها در دسترس عموم قرار دارند، پیش از آن که به خرید اقدام کنید زمان مناسبی را به کاوش ویژگی ها، قابلیت به کارگیری و کارایی بالقوه آن ها اختصاص دهید. این کار در آینده زمان ارزشمند شما را ذخیره خواهد نمود. استارت آپ هایی نظیر Pix4D، DroneDeploy و 3DR شماری از تولیدکنندگان قابل توجه نرم افزارهای مرتبط با نقشه برداری با پهپاد هستند.

5. خدمات پس از فروش

آرامش خیال مرتبط با خدمات پس از فروش مناسب، بسیار ارزشمند است. برای اطمینان حاصل نمودن از بازگشت کامل سرمایه و به حداقل رساندن ریسک هزینه تاخیر در پروژه ها، دانستن این نکته که در هنگام مواجهه با هر مشکل در طول تجربه نقشه برداری با پهپاد خود، قادر به تکیه بر پشتیبانی مناسب و به موقع خواهید بود، بسیار مهم است.

 

منبع: gim-international.com


دوره آموزشی پهپاد فتوگرامتری

دیدگاه ها(05)

دیدگاه بگذارید